KIIGELAULUKUUIK kujunes 80ndail aastail Tallinna Muusikakooli mõtte- ja õpingukaaslastest. Esialgu prooviti jõudu Gene Puerlingi (Singers Unlimited) arranzeeringutega. Esimene ülesastumine oli 3. juunil 1985. aastal Tallinna Matkamajas Tõnu Kaljuste eestvedamisel-juhtimisel, millest algab Kuuiku ajaarvamine.
Asutamise algusest saati laulavad ansamblis Riina Roose, kes on ühtlasi ka ansambli juht ja töötab Tallinna Linnateatris muusikalise kujundajana ning EMA Kõrgemas Lavakunstikoolis lauluõpetajana; Toomas Rull on vabakutseline muusik, kes osaleb paljudes eesti ansamblites löökpillimängijana (Ultima Thule, Eldorado), olles lisaks veel paljude Kiigelaulukuuiku repertuaari kuuluvate laulude arranzeerija; Olavi Kõrre, kes on samuti vabakutseline pillimees (ansamblid Zorbas, Kukerpillid jt).
Veidi hiljem liitusid Riho Ridbeck - Hortus Musicuse laulja ja Pühavaimu kiriku koori dirigent; Kadi Selde - vabakutseline laulja, kes on teinud edukat koostööd Tiit Paulusega, Elo Toodo - lauluõpetaja Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ning viiuliõpetaja Vanalinna Hariduskolleegiumis, esinenud koos Matis ja Mihkel Metsalaga.
Kuuik on koostööd teinud paljude eesti hinnatud pillimeestega - Taavo Remme, Villu Veski, Olav Ehala, Jaak Jürisson, Raivo Tafenau, Ain Agan, Ivo Varts, Ain Varts, Raul Sööt jpt.
Kõiki muusikuid ei ole võimalik kontsertidele kaasa võtta, küll aga on kõigil kontsertidel kaastegev Kuuiku kõige suurem sõber - helilooja-klaverisaatja-konferansjee Olav Ehala.
Nüüdseks on ansambli repertuaaris põhiliselt eesti heliloojate laulud ja seaded, mida Kuuikul on heameel eesti publikule laulda. Loodame, et suudame taasmeenutada mõnd põhjuseta unustuse hõlma vajunud eesti popmuusikaklassikut. Arvame, et on lugusid, millede võlu ja hurm aja jooksul aina kasvab.
Ansambel on laulnud Soomes, Saksamaal, Iirimaal, Portugalis, kuid üllatuseks mitte kunagi sattunud Suure-Jaani.
Kuuik on ilmutanud 3 CDd: "Siidiplaat" 1995, Olav Ehala autoriplaat "Kino, Teater, Muusika" 1998, ja "Koidulast Ehalani" 2000, mis kujutab endast ansambliliikmete nägemust sajandi jooksul loodud eesti kergema muusika klassikast. Viimase plaadi jaoks materjali otsides taasavastati laul "isamaa", mille nii sõnade kui viisi autoriks osutus suur poetess Lydia Koidula.
Kontserdil kuuletegi põhiliselt laule meie kahelt viimaselt heliplaadilt, sest arvame et elav esitus on parim esitus ja Eesti ei ole mitte ainult Tallinn.
Enamiku laulude seaded pärinevad Olav Ehala, Jaak Jürissoni ja Toomas Rulli sulest.


(KESKSUVE MUUSIKAFESTIVAL SUURE-JAANIS 28. juuni-1. juuli 2001 kavast)